Už jste ochutnali náš levandulový sirup?

Ano (26)
Ne (1)

Rubriky

+420 775 99 69 69
092.JPG
Dobrý den, stránky se již pro vás připravují. V plném provozu budou nejpozději 15.11.2017. Děkujeme za pochopení.
Naše “dvakrát domácí” limonáda aneb co si obecně představit pod pojmem "domácí"...

Když jdete na cokoliv "domácího", třeba dnes tolik propagovanou a moderní "domácí" limonádu, očekáváte nejspíš něco, co vám v přípravě produktu připomene rodičovskou péči, důkladnost a poctivost.

Nechme teď stranou to, že pojem "domácí" ve veřejném stravování působí (vcelku logicky) na úředníky jako červený hadr a (na rozdíl od romantického spotřebitele) jako něco, co je dělané někde na koleně a nemůže tudíž splňovat žádnou hygienickou normu. Z tohoto důvodu je pojem "domácí" pojmem ve veřejném stravování nežádoucím a má to své pochopitelné důvody.
(Velkovýrobci jsou ale chytří a své výrobky uvádějí na trh se slovy "babiččina", "jako od maminky" a podobně.)

Pojem "domácí limonáda" ale pevně zakořenil. Bohužel, nezřídka to ale znamená jen to, že prodávající limonádu připravuje z ingrediencí těsně před konzumací.

Podívejme se teď, jak zpravidla taková "domácí" limonáda prodaná někde na baru, vypadá. Základ většinou tvoří sirupy od renomovaných firem, dále je to klasika: voda, led, limetka, máta a podobně. Vtipné a zároveň smutné na tom je, že je vše zdánlivě v pořádku a dle normy. Co v pořádku není je to, že při objednání například a)"domácí" b) "bezinkové" limonády" v bezinkovém sirupu od známého výrobce (nemůže být tedy ani v nejmenším "domácí") není po bezince ani stopa. Sirup je tvořen citrónovou šťávou (!!!), cukrovou složkou a aromaty, chcete-li příchutěmi. Ty jsou občas přírodní, občas přírodně identické, nezřídka jde ovšem o čistou chemii (definice s vysvětleními si už najdete sami). Ale kde je ta bezinka? Případně malina? Odpověď zní: nikde. Co s tím?

Rada zní: smiřme se s tím, že nepijeme nic "domácího" a že pijeme něco, co tam vlastně vůbec není. Zní to šíleně, ale je to tak. Doma sice nebudeme dělat bezinkový sirup bez bezu a oříškovou bábovku bez oříšků, ale tady, zdá se, velkým výrobcům projde opravdu cokoli. (Kdo si dal někdy točenou malinovku v hospodě, ví své, a to vám výrobce ještě bude tvrdit, že je "nešizená" a "poctivá"...)

Nejen pojem "domácí" je tedy zavádějící, ale zavádějící a hrubě klamavé jsou podle nás i pojmy "bezinková", "okurková" a podobně, protože dané sirupy skutečně z těchto přírodních složek dělané ve valné většině nejsou. (Čest všem výjimkám, o nich teď nemluvíme.)
Ale...víte proč z nich dělané nejsou? Bylo by to pro výrobce drahé a nákladné, navíc ovoce se na světě ani tolik nevypěstuje.

Jsou ale tací, kteří jdou jinou cestou. Delší, náročnější a určitě trnitější, ale na konci je kromě skvělého pocitu výtečný, nešizený a kvalitní produkt, který si svého odběratele zcela jistě najde. (A usměje-li se na takového "průkopníka" štěstí, může být i oceněn v nějaké prestižní soutěži kvality.

To je i případ i našeho levandulového sirupu (použita je skutečná levandule bez přidaných aromat), který si přívlastek domácí zaslouží hned dvakrát.

"Dvakrát domácí levandulový sirup" je poprvé doma ve fantastické krajině francouzské Prevence (v oblasti Grand canyon du Verdon), protože tam roste ona rostlina ((Lavandula x intermedia = levandule prostřední), což je kříženec levandule lékařské a levandule širokolisté), ze které se sirup vyrábí. Podruhé je doma v kuchyni výrobce sirupu na Moravě (Richard Stacha, Mikulov), který sklizenou, prosušenou a protříděnou levanduli (resp. její usušené květy) spolu s ostatními přírodními složkami dle své originální receptury "uvaří".
Jak se k tomuto skvostu (sirup byl oceněn cenou CHUŤOVKA ROKU 2017) dostat?

Máte dvě možnosti: buď pojedete s námi autem cca 1.200 km do Provence, tam pomůžete se sklizní, vázáním, a prvotním sušením a sirup dostanete od výrobce jako bonus a poděkování za pomoc a nebo si jej za velice příznivou cenu od výrobce koupíte už hotový. Je jen na vás, jakou variantu zvolíte.
525.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one